Paulina Wycichowska – biografia

Paulina Wycichowska – polska tancerka, solistka Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, pedagog tańca i choreograf, córka Ewy Wycichowskiej.
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu (1995) i London Contemporary Dance School (1998), gdzie studiowała taniec współczesny w wymiarze wykonawczym, pedagogicznym i choreograficznym. Paulina jest również absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (dyplom zawodowy muzyki kościelnej i teologia, 2008).
Jest laureatką Nagrody Miasta Poznania dla Młodych Twórców za spektakl „Stop non stop” (2011). Była stypendystką British Council (1996), danceWEB na festiwalu i międzynarodowych warsztatach tańca współczesnego ImPulsTanz w Wiedniu (1998), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (obserwator Konkursu Choreograficznego Bagnolet w Paryżu – 2000) oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2009). Wzięła udział w międzynarodowym projekcie Pointe to Point zorganizowanym przez ASEF Asia – Europe Foundation, podczas którego współpracowała z artystą międzynarodowej sławy, Benem Cabrera. W 2011 roku otrzymała prestiżowe stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska,a w roku 2013 została wyróżniona stypendium adresowanego do wybitnych twórców w różnych dziedzinach sztuki.
Od roku 1998 jest związana z Polskim Teatrem Tańca, jako solistka oraz choreograf. Jest wykładowcą kierunku Taniec Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych oraz gościnnym wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (Filia we Wrocławiu). Jest pedagogiem tańca współczesnego (w różnych technikach, m.in. opartych na Graham i Cunningham) i choreologii. Prowadzi coroczne kursy w ramach Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu. Współpracuje również z wieloma ośrodkami w Polsce realizując warsztaty tańca współczesnego, terapii ciała i choreologii na wszystkich poziomach zaawansowania.
Tańczyła w spektaklach stworzonych przez następujących choreografów: Ohad Naharin, Orjan Andersson, Jens Ostberg, Dominique Baguet, Joe Alter, Jossi Berg, Virpi Pakkinen, Istvan Juhos-Putto, Wayne McGregor, Sue McLennan, Henri Oguike, Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz, Iwona Pasińska, Magdalena Reiter, Anna Piotrowska.
Paulina Wycichowska jest autorką ponad dwudziestu dzieł choreograficznych, w tym pięciu dużych, pełnowieczorowych, autorskich spektakli. Swoje prace realizowała w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jest jedną z inicjatorek powstania Atelier Polskiego Teatru Tańca i brała udział w większości jego projektów.